DOPORUČENÁ VÝSTROJ A VÝZBROJ NA TÁBOR 

* KARIMATKA 

 *  BOTY NA DELŠÍ CHŮZI a do náročnějšího terénu by měly být pevné, nejlépe kožené a nad kotník (tak aby byl fixován). 

 *  SANDÁLY jsou velmi vhodnou obuví pro pobyt v táboře, oddechové činnosti, pro přezutí po hrách 

a podobně.

 *  SPORTOVNÍ OBUV je nezbytností, neboť v ní děti absolvují většinu táborového programu. Pokud jsou boty starší, vyplatí se ještě jedny náhradní. 

 *  HOLÍNKY jsou potřeba kvůli deštivému počasí, ale dají se (zejména u starších dětí) velmi dobře nahradit vysokou koženou botou (pohorky, kanady apod.)

 *  PONOŽKY - děti by jich měly mít dostatečné množství. Alespoň jedny nebo dvoje by měly být silné. 

 *  KALHOTY – dlouhé kalhoty, nejlépe dvoje. Jedny lepší na celodenní výlety a společenské akce (například na táborové diskotéce se snaží každý vypadat co nejlépe), druhé do lesa a na hry – ideální jsou pevnější s praktickými kapsami na bocích (maskáče apod.) 

 *  TEPLÁKOVÁ SOUPRAVA NEBO STARŠÍ OBLEČENÍ DO LESA - vzhledem k pohybovým a sportovním aktivitám jsou tepláky (nebo starší pohodlné kalhoty) také důležitou součástí vybavení a málokterý táborník se bez nich obejde – opět možnost nahradit maskáči.

 *  KRAŤASY, TRENÝRKY, SUKNĚ – v letním počasí jsou většinou kraťasy (příp. sukně) užívány zpravidla více než kalhoty. Proto není od věci mít s sebou třeba i dvoje.

 *  SPODNÍ PRÁDLO by mělo být v dostatečném množství (u menších dětí se vyplatí mít na každý den jedny slipáče nebo kalhotky). Jinak je možné v případě nutnosti přeprat.

 *  OBLEČENÍ NA SPANÍ – je asi věcí zvyku, zda to bude pyžamo, nebo triko a tepláky, ale rozhodně by to mělo být něco, co je vyhrazeno pouze na spaní.

 *  PLAVKY nemusí být nejnovější, ale neměly by být nijak příliš chatrné – při hrách ve vodě jsou děti schopné je zničit během chvilky.

 *  TRIKO S KRÁTKÝM RUKÁVEM se hodí vždy a všude. Triček doporučujeme hned několik, měly by být spíše z bavlny nebo přírodních materiálů než umělých, jako je například silon.

 *  TRIKO S DLOUHÝM RUKÁVEM NEBO KOŠILE je výborným základem do chladnějšího oblečení, když je potřeba si obléci více vrstev.

 *  MIKINA je hodně praktická a hodně užívaná, děti jí rády nosí. Může nahradit svetr, dítě je v ní podstatně pohyblivější a dá se v případě zimy (noční hlídka) použít i jako další vrstva právě pod svetr.

 *  SVETR – dobrý svetr je důležitou součástí vybavení, neboť noci v létě bývají často chladné a posezení u táboráku nebo noční hra vyžaduje teplé oblečení. 

 *  BUNDA – solidní bunda by rozhodně neměla chybět. Samozřejmě je na zvážení, zda zabalit šusťákovou větrovku nebo pevnou látkovou bundu (různé bundokošile a parkery z vojenských výprodejů) – pokud je místo, doporučujeme obě.

 *  PLÁŠTĚNKA, pončo – něco proti dešti je rozhodně třeba. Starším dětem jistě stačí pevná šusťáková bunda, přesto pořízení tenkého ponča považujeme za dobrou volbu.

 *  KAPESNÍ NŮŽ je základní potřebou každého táborníka (samozřejmě záleží na věku a posouzení rodiče), ovšem v tomto případě doporučujeme klasický zavírací nůž – různé dýky, útočné nože, vystřelováky či motýlky na tábor nepatří. Nůž by měl být ostrý - teorie o tom, že tupý nůž je mnohem bezpečnější je naprosto nesmyslná a scestná - 

naopak, při manipulaci s tupým nožem dochází častěji ke zranění (vyvíjíte na řez větší sílu) a zranění jsou vážnější (nůž čistě neřízne ale „trhá“).

 *  LÁHEV NA VODU je důležitá pro dodržování pitného režimu při různých odpoledních hrách nebo výletech.

 *  BATŮŽEK NA VÝLETY je velmi důležitou věcí a není radno na něj zapomenout. Doporučujeme batoh na záda, různé tašky přes jedno rameno nejsou na celodenní výlet příliš vhodné. Do batohu by se měla vejít láhev s vodou, svačina a pláštěnka (popřípadě náhradní ponožky).

 *  HYGIENICKÉ POTŘEBY – jsou spíše samozřejmostí a měly by obsahovat alespoň kartáček na zuby, zubní pastu, mýdlo v krabičce (nebo tekuté mýdlo), šampón, krém na obličej, krém na opalování, repelent a případně další věci dle vlastního uvážení.

 *  OSOBNÍ LÉKY – při odjezdu na tábor je třeba léky se jménem odevzdat táborové zdravotnici, která dohlédne v průběhu tábora na správné užívání (není v žádném případě přípustné, aby měly děti jakékoliv léky u sebe na chatičce).

 *  ČEPICE PROTI SLUNCI – v letních vedrech se může stát důležitou pomůckou proti úžehu nebo úpalu. 

 *  JEDNODUCHÝ KOSTÝM (pro děti je připravena celotáborová hra) – aby se děti lépe vžily do CTH, doporučujeme vybavit je jednoduchým kostýmem nebo několika doplňky.

 *  PSACÍ POTŘEBY, PASTELKY, dopisní papíry, obálky, známky – nejen při deštivém počasí si děti (zejména menší) mohou zpříjemnit chvilky malováním. Ovšem souprava několika tužek a propisek je prakticky nutností, doporučujeme přidat i nějaký poznámkový blok. Pohledy dětem nakoupíme.

 *  BATERKA (s novými bateriemi + náhradní) by se měla u táborníka také vyskytovat. A nejen pro případ noční hlídky – některé noční hry baterku vyžadují, a i přesto že se v táboře v noci svítí, cesta na záchod je s baterkou pohodlnější. 

 *  SPACÁK s vyjímatelnou vložkou určitě nezapomeňte. Vzhledem k tomu, že děti budou spát v chatičkách, nemusí jít o spacák do extrémních podmínek. 

 *  EŠUS – na táboře se stravujeme z ešusů. Ešus by se měl skládat alespoň ze dvou částí, tedy z malého a velkého (polévka a druhé jídlo). 

 *  PROSTĚRADLO – postele jsou sice vybaveny prostěradly s gumou proti shrnutí, přesto je lepší, když přes ně budou mít děti své vlastní.

 *  Dále by neměly chybět: kapesníky, ručník (radši dva), malý polštářek – mazlíček, sluneční brýle, šátek, pytel na špinavé prádlo, seznam věcí, prostředek proti klíšťatům a komárům, oblíbenou hru a knížku nebo hudební nástroj.